Calendarul competitiilor de patinaj, 2010

* 22 – 24 Oct 2010,  NHK Trophy / Nagoya, Japonia

Proba masculina

Kevin Van Der Perren (Bel), Jeremy Ten (Can), Jialiang Wu ( Ch), Florent Amodio (Fr), Yuzuru Hanyu (Jap), Daisuke Takahashi (Jap), Denis Ten (Kaz), Artem Borodulin (Rus), Adrian Schultheiss (Sue), Jeremy Abott (Sua), Ross Miner (Sua).

Proba feminina

Diane Szmiett (Can), Kiira Korpi (Fin), Lena Marrocco (Fr), Elene Gedevanishvili (Geo), Carolina Kostner (It), Mao Asada (Jap), Kanako Murakami (Jap), Viktoria Helgesson (Sue), Rachell Flatt (Sua), Ashley Wagner (Sua), Caroline Zhang (Sua) + urmeaza sa fie anuntata o reprezentanta a Japoniei.

Proba de dans

Kaitlyn Weaver & Andrew Poje (Can), Xiaoyang Yu & Chen Wang (Ch), Alexandra & Roman Zaretsky (Isr), Anna Cappellini & Luca Lanotte (It), Elena Ilinykh & Nikita Katsalapov (Rus), Alla Beknazarova & Vladimir Zuev (Ucr), Meryl Davis & Charlie White (Sua), Emily Samuelson & Evan Bates (Sua), Maia & Alex Shibutani (Sua) + urmeaza sa fie anuntata perechea reprezentanta a Japoniei.

Proba de perechi

Qing Pang & Jian Tong (Ch), Dan & Hao Zhang (Ch), Maylin Hausch & Daniel Wende (Ger), Stefania Berton & Ondrej Hotarek (It), Vera Bazarova & Yuri Larionov (Rus), Caydee Denney & Jeremy Barrett (Sua), Rena Inoue & John Baldwin (Sua) + urmeaza sa fie anuntata perechea reprezentanta a Japoniei.

* 29 – 31 Oct 2010, Skate Canada / Kingston, Ontario

Proba masculina

Patrick Chan (Can), Kevin Reynolds (Can), Alban Preaubert (Fr), Paolo Bacchini (It), Yasuharu Nanri (Jap), Nodunari Oda (Jap), Artur Gachinski (Rus), Javier Fernandez (Sp), Kristoffer Berntsson (Sue), Adam Rippon (Sua), Johnny Weir (Sua) + urmeaza sa fie anuntat inca un reprezentant al Canadei.

Proba feminina

Cynthia Phaneuf (Can), Laura Lepisto (Fin), Sarah Hecken (Ger), Haruka Imai (Jap), Fumie Suguri (Jap), Ksenia Makarova (Rus), Sarah Meier (Elv), Alissa Czisny (Sua), Alissa Gilles (Sua), Agnes Zawadzki (Sua) + alte doua patinatoare canadiene ce urmeaza a fi anuntate.

Proba de dans

Vanessa Crone & Paul Poirier (Can), Alexandra Paul & Mitchell Islam (Can),Tessa Virtue & Scott Moir (Can), Pernelle Caroon & Lloyd Jones (Fr), Christina & William Beier (Ger), Sinead & John Kerr (M.Br.), Lorenza Alessandrini & Simone Vaturi (It), Kristina Gorshkova & Vitali Butikov (Rus), Madison Chock & Greg Zuerlein (Sua), Rachel Tibbetts & Collin Brubaker (Sua).

Proba de perechi

Jessica Dube & Bryce Davison (Can) , Paige Lawrence & Rudi Swiegers (Can), Huibo Dong & Yiming Wu (Ch), Yuko Kavaguti & Alexander Smirnov (Rus), Anastasia Martiusheva & Alexei Rogonov (Rus), Marissa Castelli & Simon Shnapir (Sua), Keauna McLaughlin & Rockne Brubaker (Sua).

* 5 – 7 Nov  2010, Cup of China / Beijing

Proba masculina

Jinlin Guan (Ch), Michal Brezina (Ceh), Tomas Verner (Ceh), Brian Joubert (Fr), Samuel Contesti (It), Takahiko Kozuka (Jap), Tatsuki Machida (Jap), Sergei Voronov (Rus), Ross Miner (Sua), Brandon Mroz (Sua) + urmeaza sa fie anuntati inca doi reprezentanti ai Chinei.

Proba feminina

Yan Liu (Ch), Miki Ando (Jap), Akiko Suzuki (Jap), Yu-na Kim (Cor), Alena Leonova (Rus), Joshi Helgesson (Sue), Amanda Dobbs (Sua), Kristine Musademba (Sua), Mirai Nagasu (Sua), Anastasia Gimazetdinova (Uzb) + urmeaza sa fie anuntate alte doua patinatoare din China.

Proba de perechi

Kaleigh Hole & Adam Johnson (Can), Qing Pang & Jian Tong (Ch), Dan & Hao Zhang (Ch), Nicole Della Monica & Yannick Koconi (It), Lubov Iliushechkina & Nodari Maisuradze (Rus), Amanda Evora & Mark Ladwig (Sua), Caitlin Yankowskas & John Coughlin (Sua) + urmeaza sa fie anuntata inca o pereche chineza

Proba de dans

Kharis Ralph & Asher Hill (Can), Xueting Guan & Meng Wang (Ch), Xintong Huang & Xum Zheng (Ch), Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat (Fr), Nora Hoffmann & Maxim Zavozin (Ung), Federica Faiella & Massimo Scali (It), Ekaterina Dobrova & Dmitri Soloviev (Rus), Isabella Cannuscio & Ian Lorello (Sua), Madison & Keiffer Hubbell (Sua) + urmeaza sa fie anuntata inca o pereche chineza.

* 12 – 14 Nov 2010, Skate America / Portland, Oregon

Proba masculina

Viktor Pfeifer (Aus), Kevin Van Der Perren (Bel), Shawn Sawyer (Can), Nan Song (Ch), Daisuke Murakami (Jap), Nobunari Oda (Jap), Daisuke Takahashi (Jap), Denis Ten (Kaz), Adrian Schultheiss (Sue), Stephen Carriere (Sua), Adam Rippon (Sua) + urmeaza sa fie anuntat un reprezentant Sua.

Proba feminina

Amelie Lacoste (Can), Laura Lepisto (Fin), Mae Berenice Meite (Fr), Elene Gedevanishvili (Geo), Jenna McCorkell (M.Br.), Carolina Kostner (It), Kanako Murakami (Jap), Min-Jung Kwak (Cor), Viktoria Helgesson (Sue), Rachel Flatt (Sua), Caroline Zhang (Sua) + urmeaza sa fie anuntata inca o reprezentanta Sua.

Proba de perechi

Kirsten Moore-Towers & Dylan Moscovitch (Can), Wenjing Sui & Cong Han (Ch), Aliona Savchenko & Robin Szolkowy (Ger), Stacey Kemp & David King (M.Br.), Ksenia Stolbova & Fedor Klimov (Rus), Caydee Denney & Jeremy Barrett (Sua), Keauna McLaughlin & Rockne Brubaker (Sua) + urmeaza sa mai fie anuntata o pereche americana.

Proba de dans

Vanessa Crone & Paul Poirier (Can), Kaitlyn Weaver & Andrew Poje (Can), Stefanie Frohberg & Tim Giesen (Ger), Alexandra & Roman Zaretsky (Isr), Anna Cappellini & Luca Lanotte (It), Cathy & Chris Reed (Jap), Ekaterina Riazanova & Ilia Tkachenko (Rus), Meryl Davis & Charley White (Sua), Maia & Alex Shibutani (Sua) + urmeaza sa mai fie anuntata o pereche de americani.

* 19 – 21 Nov 2010, Cup of Russia / Moscova

Proba masculina

Patrick Chan (Can), Tomas Verner (Ceh), Alban Preaubert (Fr), Samuel Contesti (It), Yuzuru Hanyu (Jap), Tatsuki Machida (Jap), Artur Gachinski (Rus), Evgeni Plushenko (Rus), Javier Fernandez (Sp), Anton Kovalevski (Ucr), Jeremy Abbott (Sua) + urmeaza sa fie anuntat inca un patinator rus.

Proba feminina

Myriane Samson (Can), Elena Glebova (Est), Valentina Marchei (It), Miki Ando (Jap), Akiko Suzuki (Jap), Yu-na Kim (Cor), Alena Leonova (Rus), Ksenia Makarova (Rus), Sarah Meier (Elv), Ashley Wagner (Sua), Agnes Zawadzki (Sua) + urmeaza sa fie anuntata reprezentanta Rusiei

Proba de perechi

Jessica Dube & Bryce Davison (Can), Stefania Berton & Ondrej Hotarek (It), Narumi Takahashi & Mervin Tran (Jap), Yuko Kavaguti & Alexander Smirnov (Rus), Tatiana Novik & Mikhail Kuznetsov (Rus), Amanda Evora & Mark Ladwig (Sua), Britney Simpson & Nathan Miller (Sua) + urmeaza sa mai fie anuntata o preche rusa

Proba de dans

Alexandra Paul & Mitchell Islam (Can), Zoe Blanc & Pierre-Loup Bouquet (Fr), Sinead & John Kerr (M.Br), Nora Hoffmann & Maxim Zavozin (Ung), Federica Faiella & Massimo Scali (It), Ekaterina Bobrova & Dmitri Soloviev (Rus), Elena Ilinykh & Nikita Katsalapov (Rus), Anna Zadorozhniuk & Sergei Verbillo (Ucr), Madison & Keiffer Hubbell (Sua) + urmeaza sa mai fie anuntata o pereche rusa.

* 26 – 28 Nov 2010, Trophee Eric Bompard Cachemire / Paris

Proba masculina

Alexandr Kazakov (Blr), Kevin Reynolds (Can), Nan Song (Ch), Michal Brezina (Ceh), Chafik Besseghier (Fr), Brian Joubert (Fr), Peter Liebers (Ger), Takahiko Kozuka (Jap), Sergei Voronov (Rus), Brandon Mroz (Sua), Johnny Weir (Sua).

Proba feminina

Cynthia Phaneuf (Can), Kiira Korpi (Fin), Candice Didier (Fr), Sarah Hecken (Ger), Mao Asada (Jap), Haruka Imai (Jap), Fumie Suguri (Jap), Sonia Lafuente (Sp), Alissa Czisny (Sua), Mirai Nagasu (Sua) + urmeaza sa fie anuntate alte doua patinatoare franceze.

Proba de dans

Kharis Ralph & Asher Hill (Can), Tessa Virtue & Scott Moir (Can), Xintong Huang & Xun Zheng (Ch), Pernelle Carron & Lloyd Jones (Fr), Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat (Fr), Ekaterina Rubleva & Ivan Shefer (Rus), Madison Chock & Greg Zuerlein (Sua), Emily Samuelson & Evan Bates ( Sua) + urmeaza sa mai fie anuntata o pereche franceza.

Proba de perechi

Mylene Brodeur & John Mattatall (Can), Dan & Hao Zhang (Ch), Vanessa James & Maximin Coia (Fr), Aliona Savchenko & Robin Szolkowy (Ger), Nicole Della Monica & Yannick Kocon (It), Joanna Sulej & Mateusz Chruscinski (Pol), Vera Bazarova & Yuri Larionov (Rus) + urmeaza sa mai fie anuntata o pereche franceza

* 9 – 12 Dec 2010, Grand Prix of Figure Skating Final (Combined Juniors and Seniors) / Beijing

2 thoughts on “Calendarul competitiilor de patinaj, 2010

Thanks for leaving a comment! They make my day :)

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s